تشخیص کارکرد واقعی 206 و سایر خودرو ها

1

با ماشین باز همراه باشید تا چند روش کاربردی برای تشخیص کارکرد واقعی خودرو را برای شما بازگو نماییم.

دلالان یا صاحبان اولیه ی خودروها، برای اینکه خودرویی را با قیمت بالاتر بفروشند، ممکن است با تغییر در مکانیسم خودرو،آن را سالم تر جلوه دهند و از ذکر کردن عیوب آن بپرهیزند

دستکاری کردن کیلومتر شمار خودروها ،عملی نادرست و غیر اخلاقی است و جرم محسوب می شود.متاسفانه تعدادی از دلالان یا تعمیرکاران بی وجدان یا افراد عادی، دست به اعمالی این چنینی می زنند و قانون نیز برای این جرم ،مجازات سنگینی در نظر نگرفته و دست آنها برای ارتکاب این عمل غیر انسانی باز است. مجازات این جرم، طبق ماده ی 724 کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی مصوب 1375، حبس از 10 روز تا 2 ماه یا 5 تا 50 هزار تومان جریمه ی نقدی یا هردو می باشد.

این عمل، نه تنها در ایران، بلکه در کشورهای دیگر نیز باب شده است. به طوری که طبق آمار، فقط در شهر مونیخ آلمان،روی 30 درصد خودروهای دست دوم، این حقه عملی می شود.

نحوه دستکاری کیلومترشمار چگونه است؟

در کیلومترشمار های مکانیکی کار بسیار ساده است؛ کافیست کابل کیلومترشمار را به یک دریل وصل کنید و برخلاف جهت بچرخانید.انگار خودرو دنده عقب حرکت می کند. به این صورت از اعداد نمایشگر کاسته می شود.

تشخیص کارکرد واقعی 206

البته خودروهای امروزی اکثرا دارای کیلومترشمارهای دیجیتال هستند و شیوه کار با آنها متفاوت است. دستگاه های الکتریکی یا دیجیتال، با هر پالسی که دریافت می کنند، متوجه مسافت پیموده شده می شوند و رقم را نمایش می دهند. در این نوع مسافت شمارها، عدد کیلومتر طی شده، در ماژول کنترل موتور ذخیره می شود و این مهم، دستکاری و تغییرات را تقریبا غیرممکن می کند.

تشخیص کارکرد واقعی 206 با استفاده از دستگاه دیاگ

در بسیاری از خودرو ها من جمله پژو 206 ، می توان به وسیله دستگاه دیاگ، عدد واقعی کیلومتر شمار را بدست آورد. این روش مطمئن ترین و رایج ترین روش در تشخیص کارکرد کیلومتر است، فقط کافی است به تعمیرگاه دارای دستگاه دیاگ مراجعه نمایید.

دفترچه نمایندگی و خدمات خودرو

یکی دیگر از روش های تشخیص کارکرد واقعی 206 و البته سایر خودرو ها مراجعه به نمایندگی خودروی مورد نظرتان است. گواهی معاینه فنی و دفترچه ی نمایندگی را چک کنید و ببینید در چه تاریخی چقدر کارکرد برای خودرو ثبت شده؟ در حال حاضر چه مدت از این تاریخ ها گذشته؟ آیا رقم کنونی با رقم های داخل دفترچه مطابقت دارد یا مشکوک است؟

مطابقت داشتن استهلاک لوازم جانبی با کیلومترشمار

قبل از خرید خودرو، همه چیز را مد نظر داشته باشید.از میزان ساییدگی پدال گاز و کلاژ و ترمز و فرمان تا دسته دنده و لاستیک کف و … همه را خوب ملاحظه کنید. میزان ساییدگی لاستیک ها یا کناره های صندلی راننده نیز می تواند شما را در انتخاب بهتر یاری کند.

سپر و درپوش موتور، شیشه، فرمان، اهرم تعویض دنده و صندلی ها را هم چک کنید.اگر فروشنده تعدادی از این موارد را تعویض و نو کرده باشد، دیگر نگران دستکاری کیلومتر شمار نباشید؛ زیرا خرج اینگونه تعمیرات، بیشتر از آن مقدار سودی است که از کم کردن کیلومتر نصیب او می شود!

برای اطلاعات بیشتر و جلوگیری از ضرر و زیان احتمالی پیشنهاد می کنیم  راهنمای خرید پژو دست دوم و همچنین نکات مهم قبل از خرید پراید دست دوم را که قبلا برای شما تهیه کرده بودیم را مطالعه نمایید.

 

 

1 Comment
  1. ناشناس says

    ممنون خیلی عالی بود

Leave A Reply

Your email address will not be published.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: