مقایسه دو خودرو پژو ۴۰۵ SLX و سمند EF7

5

امروزه خرید خودرو مسئله‌ای است که هر فردی با آن درگیر است. در این بین برخی خودروهای داخلی در بازار از محبوبیت‌های بالاتری برخوردار هستند؛ و افراد زیادی تمایل دارند تا این خودروها را خریداری کنند. خودرو پژو ۴۰۵ SLX و سمند EF7 نیز جزء خودروهایی هستند که تقریباً در یک رده قیمت قرار داشته و از محبوبیت بالایی در بین خریداران برخوردارند. به گونه‌ای که انتخاب از بین این دو خودرو کاری سخت و مشکل به نظر می‌رسد. به همین علت در ادامه سعی خواهیم داشت تا به مقایسه پژو ۴۰۵ SLX و سمند EF7 بپردازیم. در گذشته نیز در مقاله‌ای دیگر به مقایسه دو خودرو ال نود و ساندرو پرداخته شده بود؛ که آن را نیز می‌توانید مشاهده نمایید.

مقایسه پژو ۴۰۵ SLX و سمند EF7

موتور-سمند

احتمالاً خودرو سمند را به نام خودروی ملی ایران می‌شناسید. پژو ۴۰۵ SLX و سمند EF7 در ظاهر و باطن اشتراکات زیادی با یکدیگر دارند؛ و تقریباً می‌توان ادعا کرد که از یک خانواده هستند. سمند که از تولیدات گروه صنعتی ایران خودرو به حساب می‌آید در سال 1381 با استفاده از همکاری مشترک کشورهای آلمان و انگلیس تولید شد. درواقع می‌توان ادعا کرد که پلتفرم کلی سمند همان پژو 405 است. بدنه این خودرو با همکاری شرکتی انگلیسی به نام «فرست اتوموتیو» صورت پذیرفته و موتور احتراق آن نیز از تولیدات شرکت خودروسازی پژو فرانسه است. البته پس از تولید اولیه این خودرو، سمند به موتور احتراق هزار و هفت‌صد سی‌سی توربو شارژر نیز مجهز شد که این موتور پایه گازسوز بوده و با همکاری یک شرکت آلمانی (مرکز تحقیقات موتور آلمان F.E.V) و با نام EF7 تولید شده است؛ که در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

در مورد پژو 405 SLX نیز باید اشاره کرد که این خودرو تقریباً پرفروش‌ترین ماشین تولید داخل است؛ و محبوبیت بالایی در بین ایرانیان دارد. موتور احتراق پژو 405 SLX از نوع TU5 بوده، چهار سیلندر است و حجم آن شانزده هزار سی‌سی است؛ که توان تولید صد و هشت اسب بخار قدرت را خواهد داشت. بدنه این خودرو تقریباً مشابه دیگر تولیدات گروه پژوه 405 است و تفاوت چندانی با دیگر هم‌خانواده‌های خود ندارد. در ادامه به مقایسه پژو ۴۰۵ SLX و سمند EF7 به‌طور جزئی‌تر خواهیم پرداخت.

مقایسه موتور احتراق در پژو ۴۰۵ SLX و سمند EF7

اگر قصد مقایسه دو خودرو را داشته باشیم علاوه بر مسائل ظاهری چیزی که باید بیشتر به آن توجه شود موتور آن‌هاست. در مورد مقایسه پژو ۴۰۵ SLX و سمند EF7 باید گفت که از لحاظ موتور احتراق هر دو خودرو مشابه یکدیگرند. ولی موتور سمند EF7 کمی از پژو 405 SLX بالاتر قرار می‌گیرد. پژو 405 SLX از موتور TU5 چهار سیلندر بهره می‌برد؛ و حجم این موتور تقریباً شانزده هزار سی‌سی است. شتاب موتور نیز از صفر تا صد ثانیه در حدود 13.2 است.

در مورد موتور احتراق سمند EF7، در این مدل برای بهبود سطح کیفی سمند از سه موتور مجزا استفاده شده است. دو موتور با تنفس طبیعی یکی با ظرفیت 1/3 و دیگری با ظرفیت 1/7 لیتر گنجایش سوخت؛ و موتور سوم که یک موتور توربو شارژر با ظرفیت 1/7 لیتری است. موتور توربو سمند EF7 برگ برنده او در این زمینه است؛ و درواقع می‌توان گفت نقطه قوت این خودرو است. این موتور توربو پایه گازسوز بوده و از گاز به‌عنوان سوخت اول خود بهره می‌برد. این موتور که پروژه مشترکی بین مرکز تحقیقات موتور ایران خودرو و مرکز تحقیقات موتور آلمان بوده توانسته در رقابت با موتورهای مشابه خارجی در رده سوم موتورهای گازسوز قرار بگیرد.

طراحی ویژه این موتور به سمند EF7 این قابلیت را می‌دهد تا با مصرف سوختی کمتر به شتاب و گشتاوری بیشتر از حتی موتورهای بنزین سوز برسد. نکته مثبت دیگری که در سمند EF7 باید به آن اشاره داشت شانزده سوپاپه بودن است؛ که به شتاب بیشتر آن کمک می‌کند.

مقایسه ظاهری پژو ۴۰۵ SLX و سمند EF7

اتاق-سمند

به غیر از ویژگی‌های فنی اگر بخواهیم در مورد ویژگی‌های ظاهری این دو خودرو نیز بحث کنیم باید بگوییم خودروی سمند طبق گفته‌ها و شنیده‌ها و مطابق با آزمایش‌های انجام گرفته شده از لحاظ راحتی و جادار بودن نسبت به پژو 405 امتیاز بالاتری خواهد گرفت؛ که خب این اطلاعات را با مقایسه ابعاد نیز می‌توان به دست آورد.

 

مقایسه قیمت پژو ۴۰۵ SLX و سمند EF7 و حرف آخر

دو خودرو پژو ۴۰۵ SLX و سمند EF7 از لحاظ قیمت تقریباً در یک رده قرار می‌گیرند؛ و تفاوت آن‌چنانی‌ای در این زمینه ندارند؛ قیمت سمند EF7 کمی از پژو 405 SLX بالاتر است. شاید در حدود یک تا دو میلیون تومان؛ که البته با توجه به مقایسه‌ای که انجام گرفت به نظر این تفاوت قیمت قابل انتظار است. البته صحبت ما در مورد فروش پایه این دو خودرو بوده و ممکن است در جزئیات فروش قیمت‌ها کمی متفاوت‌تر باشد. امیدواریم خواندن این مقاله برای شما سودمند بوده و در نهایت به شما کمک کند تا بهترین تصمیم را در خرید خودرو بگیرید.

5 Comments
 1. ناشناس says

  خاک تو سرت با این مقایسه ات

 2. ناشناس says

  Like😂😂😂

 3. مهدی says

  من توهین نمیکنم ولی مقایسه ضعیفی بود من خیلی راحت بتون میگم که سمند امکانات رفاهی بیشتری نسبت به پژو داره و همینطور موتور ef7 موتور پرشتابی هست جدای از توربو شارژش که دیگه تو ماشین های ایرانی نداریم همچین موتوری

 4. Hosein Mohamadian says

  با سلام مهندس جان همه را باهم قاطی کردی بعضی از فرمایشات درسته و بعضی کاملا اشتباهه من خودم هر دو خودرو را دارم و باید گفت خاک بر سر هر دو ماشین حیف خودرو نیست روی اینها بذاری اینها فرقان هم نیستند چقدر بدبختیم ما ایرانیها که وجبوریم اینها را سوار بشیم

 5. اسماعیلی says

  یکی دیگر ازمعایب پژو ۴۰۵ سپرهای جلو و عقب آن است که درکوچکترین تصادفات هیچ مقاومتی نداشته وسبب شکستن و گریپاژ فن های سردکننده موتور ونیز سوراخ شدن رادیاتور و شکستن چراغهای جلو میشود وازعقب نیز همانند سپر جلو بوده و حتی تا مچاله شدن کف صندوق عقب دراثر تصادف میگردد درحالیکه جلو و عقب سمند بسیارمقاومتر میباشد

Leave A Reply

Your email address will not be published.

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: